Millist kaamerat valida?

Rajakaamera valik sõltub nagu paljud teisedki seadmete valikud kasutusotstarbest. Mille jaoks kaamerat kasutama hakatakse?

Kitsas- või lainurk kaamera

Kui kasutada kaamerat metsas, kohas, kus loomad liiguvad kaamera ligidal, siis kitsasnurk kaameral jääb vaadeldav väikseks ja on suurem võimalus, et midagi jääb märkamata. Lisaks näitab lainurk kaamera objekte natuke kaugemalt ja oluliselt rohkem külgedele. Lainurk kaamera on hea ka turvakaameraks, kuna katab oluliselt suurema ala. Kitsasnurk kaamera katab väiksema ala ning on hea kasutada seal, kus on teada kindel vaatlussuund ja kus on kitsas sektor. Pimedas pildistades võib lainurk kaamera välk jääda väheseks servade valgustamisel. Allpool on toodud välja piltide võrdlused kitsas- ja lainurga vahel. Pildid on tehtud täpselt samast kohast, kahe erineva objektiiviga 3.0CG kaameraga.

lainurk_rajakaamera
kitsanurk_rajakaamera
kitasnurk_ja_lainurk_koos

Kombineeritud.

Kombineerisin kitsas- ja lainurk kaameraga tehtud pildid, et oleks parem võrrelda, millise ala üks või teine katab.

Akukestvus

Akukestvust võivad mõjutada erinevad asjaolud – esiteks millist toidet kasutada. Kas välist või patareisid.

Põhilised välised toiteallikad, mida kasutatakse, on seinaadapter – see võimaldab kaamerat toita otse elektrivõrgust ning selle plussiks on see, et kaamera võib töötada täie võimsusega ning pole vaja arvestada akude tühjenemisega. Miinuseks on see, et kui on voolukatkestus, siis kaamera ei tööta. Kasutada saab veel 12V välist akut, nt UPS-i aku või autoaku, need võimaldavad väga pikka kasutust, hea kasutada näiteks suvilate või maakodude valvamisel, kus pole pidevalt voolu sees või kui on tihedad katkestused. Metsas kasutamiseks natuke tülikad, eriti kui on vaja mitu kaamerat ülesse seada. Päikesepaneel sisemise akuga on hea kasutada kohas, kus seinavoolu ei ole, ja sobib kasutamiseks aku asemel ning on mobiilsem ja kergem kaasas kanda ning seadistada. Päikesepaneeliga tuleks arvestada kaamera seadistamisel, sest liiga suur voolutarve võib pikemal ja pimedamal perioodil akule üle jõu käia.

Rajakaamera kasutamine patareidega

Patareidega rajakaamerat kasutades tuleks eelkõige pöörata tähelepanu patareide kvaliteedile ning kaamera seadistustele. Soovitav on kasutada hea kvaliteediga alkaline patareisid või liitiumpatareisid. Liitiumpatareid suudavad pinget hoida alkaline patareist palju kauem ning seetõttu saab patareist rohkem kätte. Alkaline patarei pinge langeb vastavalt patarei kasutamisel ning kaamera võib välja lülituda enne kui patarei päris tühi on. NIMH akupatareide pinge pole mitte 1,5V nagu alkaline patareidel vaid 1,2V ning seetõttu tuleks kaamera menüüst valida (kui võimalik) vastav valik “NIMH”.

Vee- ja ilmastikukindlus

Rajakaamerad on ka erineva vee- ja ilmastikukindlusega ning sõltuvalt kohast, kuhu kaamera paigutatakse, tuleks valida sobivaim. Meie pakutavad rajakaamerad on kõik ilmastiku- ja pritsmetekindlad vastavalt IP54 standardile ning 4.0CG kaamera on isegi IP66.

kevadine_mets